podstawowe zalozenia tutturu oraz implementacja praktyczna

Głownie założenia ideologiczne tutturu

  1. kultura to nie konsumpcja, kultura to ciągła partycypacja w procesie remixu, recykling dóbr kultury.
  2. każdy powinien mieć prawo do ekspresji a/v na szeroką skalę poza systemem państwa i pieniądza
  3. Cechy dzieła takie jak: anonimowość, brak autorstwa, brak centralnego miejsca dystrybucji, brak instytucji koordynującej proces publikacji nie powinny dyskredytować utworu w przestrzeni publicznej
  4. wolne oprogramowanie (free like freedom, not like free beer)

co to jest tutturu ?

  1. Tutturu jest metodą wymiany dóbr kultury (najczęściej video+audio) na zasadach subskrypcji pomiędzy artystą bądź wydawcą a publicznością na zasadach obopólnej partycypacji w procesie przekazu. <— i tu jeszcze jakoś remix warto by wczesać.
    • co to jest proces obopólnej partycypacji ? <— pewnie jest na to jakiś lepszy termin, ten nie jest oficjalny z tego co wiem
      • jest to sposób przekazywania treści a/v, podczas którego każdy z uczestników bierze udział w procesie odbioru i nadawania (czyli np. p2p, lub sposób rozprzestrzeniania się legend miejskich)
  2. Tutturu jest fizycznym urządzeniem, które podłączone do sieci, zaczyna wysyłać media bezpośrednio na twarde dyski osób za subskrybowanych do danego kanału, umożliwiając im edycję lub ponowne użycie mediów. Materiały do publikacji można umieszczać via dvdrom, siec lokalną, pendrive, firewire itp.
    • czym jest urządzenie tutturu patrząc z perspektywy 20 wieku ?
      • jest nadajnikiem oraz odbiornikiem telewizyjnym, zdolnym do wysłania około 2 godzin nagrań video oraz odebrania około 5 godzin dziennie do tysięcy osób na całym świecie z normalnego domu.
  3. Tutturu jest infrastrukturą sieciową służącą do nie hierarchicznej wymiany dobrami kultury. Składają się na nią w równym stopniu tak i nadawcy jak i odbiorcy kultury.
    • Jak w praktyce wygląda stan rozprzestrzenienia ?
      • Uczestniczą w niej: 1 pracownia, jedna kawiarnia, 1 działacz dkf oraz kilka osób profesjonalnie zajmujących się online video.

Na czym polega proces nadawania i odbioru tutturu ?

  1. plik medialny zostaje przetransportowany na urządzenie tutturu (via sieć lokalna, cdrom ect.)
  2. urządzenie znajduje plik, wykrywa jego właściwości i podaje do kompresji lub transmisji:
    • jeżeli plik jest w wysokiej jakości (dv):
      • zostaje skompresowany do jakości zdolnej do transportu via internet
      • zostaje z niego wygenerowany plik ziarna .torrent
      • plik oraz ziarno zostają umieszczone w nadajniku plików .torrent
    • jeżeli plik jest średniej lub niskiej jakosci:
      • zostaje skompresowany do pliku .flv do wyswietlenia na www
      • zostaje podany do transportu via ftp na stronę www
  3. urzadzenie wysyła pliki via ftp na strone www (ziarno torremt, mały orginał, oraz ew. plik skompresowany .flv)
  4. aplikacja www znajduje pliki w katalogu i publikuje je na stronie www oraz w kanale rss
  5. program tracker znajduje nowe pliki do trakowania via rss i dokłada je do trackera
  6. inne urządzenia tutturu dowiadują się o nowej treści w kanale rss i zaczynają sciągać oraz wysyłać .torrent
  7. program na komputerze widza przez rss dowiaduje sie o nowych treściach w kanale, ściąga plik ziarna na lokalny dysk, dzieki czemu rozpoczyna scigać .torrent z nadajnika w urzadzeniu tutturu oraz z innych urzadzeń tutturu, które są zasubskrybowane do kanału
  8. inny artysta znajduje treść na stronie www przez globalna wyszukiwarkę, Przeglada plik .flv po czym sciaga .torrent i zaczyna scigać materiał w wysokiej jakości na swój dysk od innych urzadzeń oraz widzów.
  9. gość w lokacji, gdzie jest zainstalowane tutturu wchodzi przez otoczenie sieciowe swojego laptopa na tutturu i kopiuje pliki na własny dysk.

Jakią przewagę ma metoda tutturu ponad popularnymi formami dystrybucji audio oraz video ?

  1. Materiały zostają opublikowane bezpośrednio na dyski twarde widzów, możliwe do reedycji lub archiwizacji (w opozycji do youtube)
  2. Brak bezpośredniej instytucji dozorczej nad procesem publikacji, Wydawca nie jest zobligowany do uzyskania pozwolenia na publikację.
  3. Możliwość publikacji materiałów źródłowych, pozwala to na ponowne użycie dzieła w innym kontekście
  4. Nadawca nie musi instalować oprogramowania do postprodukcji oraz publikacji, urządzenie obsługuje się przez przeglądarkę www
  5. Media opublikowane przez urządzenie tutturu mają zawarte w nagłówkach informacje o autorze oraz licencji, na jakiej dzieło jest udostępnione

Jakie technologie zostały wykorzystane do budowy metody tutturu ?

  1. Jest to połączenie broadcatching oraz podcasting, czyli syndykacja metadanych dotyczących mediów oraz plików ziarna a nastepnie ściąganie ich na lokalny dysk oraz wysyłanie do innych użytkowników z użyciem wyłącznie wolnego oprogramowania. Technologie te istnieją w powszechnym użyciu od wielu lat.
  2. Wolne oprogramowanie, nieobarczone restrykcjami patentów oraz własnościowych technologii.

Praktyczne scenariusze wykorzystania tutturu:

  1. Twórca video instaluje tutturu w toalecie, podłącza do lokalnej sieci i zakłada przez przeglądarkę swój kanał video na swojej stronie hostowanej na serwerze w firmie np. datahouse.pl Bezpośrednio z programu do montażu video renderuje film do katalogu na tutturu. Urządzenie kompresuje je i publikuje na stronie w formie do siągania oraz generuje plik torrent, dzieki któremu inne osoby są w stanie ściągnąć w razie potrzeby materiał w wyskiej jakości. Widzowie, którzy za subskrybowali się do kanału danego twórcy, po kilku godzinach znajda na swoich twardych dyskach materiał video.
  2. Ogrodnik z bielska białej organizuje cykl wykładów w ogrodzie botanicznym, na które co tydzień zaprasza różnorodnych pasjonatów kaktusów. Wykłady same w sobie cieszą sie dużym powodzeniem wśród lokalnych działkowców zainteresowanych kwiatami ciętymi lecz nie ma ich wielu w bielsku białej, a więc ogrodnik instaluje na wykładzie amatorską kamerę, którą podpina pod nadajnik tutturu. Kilka godzin po wykładzie nagranie z wykładu pojawia sie na dyskach ogrodników, którzy za subskrybowali sie do kanału, oraz jest dostępne do oglądania ze strony prowadzonej przez ogrodnika.
  3. Organizator dkf co tydzień wyświetla filmy Kędzierzynie Koźlu, podobnie jak organizatorka dkf z Zielonej góry. Obydwoje prezentują filmy dokumentalne o określonej tematyce, często dublując filmy pomiędzy miastami lecz w praktyce rzadko wymieniając się z uwagi na odległość. Każdy z filmów muszą ściągnąć z sieci p2p lub skopiować z płyty dvd kupionej za granicą, znaleźć (przetłumaczyć, zsynchronizować) napisy, znaleźć opis, zrobić stop klatki do zaproszenia i w końcu opublikować zaproszenie. Dzięki organizatorom dkf publikującym filmy także na własnych kanałach oraz tutturu uruchomionemu w lokalnym domu kultury w Kędzierzynie Koźlu oraz tutturu uruchomionemu w BWA w Zielonej Górze, każdy z gości tych instytucji ma dostęp przez wifi do filmów wyświetlanych na tych dkf. Goście mogą też publikować oraz ściągać filmy via tutturu.
  4. kolektyw artystów multimedialnych pracuje wspólnie nad multimedialnym filmem w pracowni położnej w gorszej dzielnicy miasta. Część animacji jest wykonywana w programie 3d, cześć w programie vj, cześć w AE. Wszystko razem jest montowane w programie do montażu. Kilkoro artystów pracuje w pracowni, kilkoro w innych miastach, podglądy są renderowane przez noc w różnych miejscach. Dzięki renderowaniu pracy do katalogu na tutturu, wszyscy w kolektywie mogą zobaczyć postęp prac nad poszczególnymi elementami, bez potrzeby przebywania w pracowni. Mogą też od razu włączyć nowe elementy do swoich kompozycji.