akumulatornia

techniczne opisy i dokumenty do budowy akumulatorni

Akumulatornia to pomieszczenie gdzie będą się znajdować urządzenia które będą gromadzić i przetwarzać energię elektryczną na potrzeby FreeLabu. W skład będą wchodzić:

w ramach dyskusji 18-03-2012 w warszawskim hackerspace.pl w której uczestniczyli pertos,enki,qdot,ak i jeszcze ktoś wyłoniła się koncepcja budowy matrycy akumulatorów.

Matryca w podstawowej wersji będzie zawierać 32 akumulatory ołowiowe 12V ( 32*12V=384v )
Każdy akumulator będzie ładowany z własnej ładowarki (transformator 230V na 12V + dioda )
Każdy akumulator będzie monitorowany przez układ procesorowy ( monitorowanie prądu ładowania i napięcia akumulatora, jeśli możliwe to napięcia poszczególnych cel akumulatora i temperatury akumulatora)
Dane z monitorów będą w łańcuchu podobnym jtag przesyłane do kolektora ( komputer ) i analizowane.
Monitor będzie zasilany z monitorowanego akumulatora, przesył danych optoizolowany.
Zasilanie ładowarek będzie z linii 400Vac za pomocą chopera zasilanego z linii 400V dc

Matryca w minimalnej konfiguracji ( 100V dc ) potrzebuje 8 akumulatorów i od takiej konfiguracji należało by prowadzić prace prototypowe.

 

Dzięki za wprowadzenie.
Adamie, czy masz jakieś pojęcie o skali kosztów takiego prototypowego układu? Włączę temat akumulatorów do naszej wishlisty i będę żebrał u darczyńców, ale trzeba tez określić sposób uzyskania innych komponentów.
Nieco później dzisiaj napiszę też oględny opis instalacji na blogu i zacznę wzywać do wsparcia.

 
 

Rozmawiając w niedzielę wieczorem późno doszliśmy do przekonania że prototyp należy wykonać z 8 małych akumulatorach żelowych ( takich z upsów może ) i transformatorów dzwonkowych które należało by zakupić a także kilku dodatkowych elementów klasy tranzystory mos i procek które pewno w HS się znajdą + pewno kilka godzin pracy zespołu doświadczalnego ;). więc kasa głównie na trafa , małe żelki spróbuję wyżebrać od znajomego, dam znać

 
 

Właśnie odebrałem od znajomego małe (7Ah) akumulatorki do testów. Rozmawiając z Arturem i przybliżając mu idee freelab-u zaoferował duże akumulatory ( 70-80 Ah ) żelowe (około 8 szt). Powiedziałem aby je dla freelab-u zatrzymał do puki nie będziemy mogli gdzieś je rozsądnie zmagazynować. Małe przywiozę do HS i może będzie czas aby dalej developować rozwiązanie.

 
 

Yes! Wygląda na to,że możemy liczyć na piewrszą eksploatacyjną matrycę na tych większych akumulatorach. Teraz pytanie, jak dużą turbinę wiatrową do tego dobrać – wybieram się na żebry i muszę wiedzeć na co celować.

To samo dotyczy fotowoltaików – jako samodzielnych, albo w parze z wiatrakiem.

 
 

Pytanie jest jak dużo energii chcemy zużyć, małym wiatrakiem po prostu dłużej będziemy ładować akumulatory, im większy ( mocniejszy ) wiatrak tym szybciej ładować się będą akumulatory za to jak się naładują to wiatrak tylko wodę będzie gotował ( wiatrak nie powinien się kręcić bez obciążenia )

Artur duże akumulatory obiecał do miesiąca przetrzymać potem odda do utylizacji. tak więc w najbliższym czasie będziemy musieli je zabrać i gdzieś przechować ( niestety ja nie mam miejscówki )

 
 

moc wiatraka =/= 0.2 .. 0.5 * planowane zużycie
moc foto =/= 0.8 .. 1.2 * planowane zużycie

tak mnie się zdaje , może należy się jeszcze kogoś skonsultować :)

 
 

1. Za miesiąc już będziemy w Komorznie, wcześniej zabierzemy.
2. W jakim stanie są te akumulatory? Trzeba je regenerować?
3. Grzanie wody no problem. Tez będzie potrzebne. :-)
4. Na czuja, 1 kW mocy nominalnej będzie dobrze? Sorry, jestem w takim młynie, że nie mam czasu tego przemyśleć.

 
 

Akumulatory w stanie nieznanym, zakładam 30% do 50% pojemności fabrycznej, Pomyśl gdzie będzie można zabrać te duże bo Artur je nam zutylizuje i będzie kicha a zawadzają mu bardzo imho. Warto abyś może znalazł chwilę czasu i spotkał się z Arturem bo to dobre źródło akumulatorów tylko trzeba go dobrze zachęcić ;)

 
 

Oczywiście. Jestem do dyspozycji.
Proponuję, żeby duże wziąć na chwilę do HS, tam je zregenerować Enkiowym gadżetem, a potem juz będzie czas na przeprowadzkę anyway.

Spotkanie – gdzie Artur jest i kiedy ma czas?

 
 

W biurze/warsztacie Artura w warszawie na ulicy leonidasa blisko skrzyżowania z krakowiaków, w godzinach biurowych 9-17 ale lepiej zadzwonić bo często u klientów jest.
ja mam do niego 3 min bo biuro mam na mineralnej także jak będziesz przy okazji w okolicach daj znać.

 
 

W takim razie w tym tygodniu się wybiorę.

Panowie, uzupełnijcie proszę spisy części i kosztorysy do podsystemów, i zadeklarujcie, czy jesteście w stanie i w jakim ułamku, dotować ich wykonanie. Muszę wiedzieć, co i w jakich ilościach wyżebrywać.

 
 

Trafo podobno sa drogie. Znalazlem w Azji za $2.30 FOB HK, co tez dalo dobry kierunek szukania ich w PL – klasyczne (nie elektroniczne, elektroniczne to tak g*wniane przetwornice ze do niczego poza zarowkami sie nie nadaja), czasami zwane toroidowymi (ale istnieja tez na skladanych rdzeniach).

www.alibaba.com/product-gs/358602636/22...

Niestety, trzeba wziac 48 sztuk, ale to moze taniej wyjsc. $150 USD trafo, $50 USD clo/ciocia unia, pewnie z $80 USD wysylka.

 
   

OK, wpisujcie resztę komponentów! Coraz lepiej mi idą żebry, a nowa partia przedmiotów czeka na wystawienie na Allegro!