Warsztaty "Letnia Szkoła Kooperatyzmu"

Dyskusja na temat programu i realizacji "Letniej Szkoły Kooperatyzmu" we #Freelabie. Wątek przeniesieony z ogólnej dyskusji o warsztatach.
 

Krukowy program dwugodzinnych zajęć teoretycznych – od tego startujemy.:
I. PROJEKCJA FILMU “THE TAKE”

II. WSTĘP

1. Teoria kooperatyzmu – krótkie przedstawienie tła historycznego.
2. Kooperatyzm jako alternatywa dla wyzysku i kapitalistycznej organizacji ekonomii.
3. Odwołania do ważniejszych punktów kooperatyzmu na bazie pism Edwarda Abramowskiego.
4. Obalenie popularnych mitów (e.g. marksizm, bolszewicy, czerwoni, czerwoni atakują).

III. RÓŻNE RODZAJE ZASTOSOWAŃ SAMORZĄDNOŚCI W RAMACH KOOPERATYW

1. Zapatyści – krótka charakterystyka.
2. Argentyńskie spółdzielne – krótka charakterystyka.
3. Kooperatywy w Anglii na przełomie XIX/XX w. – krótka charakterystyka.

IV. PRAKTYKA

1. Jak założyć kooperatywę – podstawowe zagadnienia re środki produkcji, kwestia właśności, zarządzanie finansami, podejmowanie decyzji, dywidendy, fundusze gromadzkie, konflikty wewnątrz kooperatywy, nowi członkowie, syndykalizm, transparency.

2. Współpraca między kooperatywami i weryfikacja obecnych stosunków handlowych. Realny Fair Trade.

3. Technologia – wspólny rozwój technologiczny i darmowe dzielenie się wiedzą, ekologiczne projekty, nauka idei pomocy wzajemnej na bazie innowacji technicznych.

4. Integracja – kulturalna i społeczna integracja między kooperatywami, mająca na celu budowanie przyjacielskich stosunków personalnych.

V. WOLNE SPOŁECZEŃSTWO

1. Kooperatyzm jako zalążek nowej ekonomii i organizacji życia społecznego – federalizm, environmentalism, samorządność. Czy to może działać?

2. Reakcje kapitału i władzy – różne scenariusze.

3. Polityka – kooperatyzm to coś więcej niż ekonomia. Upolitycznienie nieodłączną częścią budowania alternatywnych projektów.

4. Kontakty do organizacji, osób, rozdawanie materiałów związanych z kooperatywizmem, zbieranie e-maili od chętnych osób.

5. Panel dyskusyjny.

 
 

Pierwszy materiał źródłowy: we.riseup.net/freelab/how-to-start-a-fo...

 
 

Ponieważ będziemy mieli do czynienia z osobami dobranymi losowo, proponuję dodać na początku moduł społecznościowy: teoria tworzenia społeczności konsensualnej i zajęcia praktyczne. Pozwoli to jednocześnie ogarnąc grupę i zmniejszy niebezpieczeństwo konfliktów w trakcie warsztatów.

 
 

Zajęcia praktyczne proponuję zrobić w formie 10-dniowej gry symulacyjnej, w której uczestnicy rozwiązywaliby problemy tworzenia i rozwijania kooperatywy.

 
 

Jako że przydzielono mnie (dobrowolnie;-)) do tego projektu a czasu wcale nie mamy tak wiele (biorąc pod uwagę że każdy ma jakieś zajęcia w międzyczasie) chciałabym ruszyć temat i zacząć przygotowywać już coś konkretnego. Przedstawiony program, wydaje mi się, wymaga więcej niż 2 godzin na dokładne omówienie. Do tego dodałabym prezentację doświadczeń polskich działających obecnie kooperatyw – może ktoś od nich mógłby być jednym z prowadzących zajęcia.
Pytanie: jak pracujemy nad materiałem?
Na co dzień robię prezentacje i wykłady używając PowerPointa. W jakiej formie moglibyśmy to zrobić we FreeLabie?

 
 

Czołem natka :)
Jeśli chodzi o zajęcia teoretyczne to z czasem zauważyłem, że lepiej trzymać się dwugodzinnej części teoretycznej po projekcji filmu, bo film trwa około 1,5h + 2h wykład to daje razem 3,5h. Gdy trwało to dłużej ludzie zaczynali tracić zainteresowanie lub skupienie, robili się głodni, zaczynali rozmawiać o napojach wyskokowych. Wszakże te warsztaty najczęściej robiłem pod pewną presją czasu/miejsca w social centrach, gdzie wiele rzeczy działo się na raz (np. koncert w sąsiedniej sali). Zatem można to zmodyfikować na warunki Freelabu gdzie na pewno będzie można rozciągnąć to w czasie tak, aby jak najwięcej wiedzy zostało w głowach szanowanych towarzyszy i towarzyszek biorących udział w warsztatach.

Co do projekci można na Ubuntu Power Pointa używać przez Wine afaik. A jak nie to zostaje Open Office jako open source alternatywa, wszak jest to dosyć ciężka machina.

 
   

Kochani, poczekajmy z tym do po majówce – mi się klarują pewne rzeczy, ale nie mam jak teraz siąść i napisać.