seattle

prace nad artykulem

10 lat po Seattle

10 lat po masowych protestach w związku ze szczytem WTO w Seattle, w czasie kolejnej konferencji ministrów państw należących do tej organizacji – tym razem w Genewie (30 listopada- 2 grudnia) oraz na parę dni przed klimatyczną konferencją ONZ w Danii organizowany jest tydzień akcji (27 listopada – 5 grudnia) pod hasłem “Od Seattle do Kopenhagi”.

Aktywiści społeczni zorganizują w tych dniach demonstracje oraz liczne spotkania, pokazy filmowe, happeningi, warsztaty oraz dyskusje dotyczące zarówno wydarzeń w Seattle i mobilizacji w związku z nachodzącym anyszczytem w Kopenhadze, perspektyw ruchu alter/antyglobalistycznego oraz szerzej pojętej tematyki społecznej, gospodarczej i ekologicznej. Zachęcają także wszystkich zainteresowanych do podzielenia się przemyśleniami i informacjami na te tematy oraz korzystania i popularyzowania strony: seattleplus10.org

Większość imprez mających być przeciwwagą dla spotkań światowych przywódców i szefów korporacji zapowiedzieli aktywiści z USA, zwłaszcza w Seattle, gdzie zwołano ‘Szczyt Narodów’ Peoples’ Summit, który potrwa od 27 do 29 listopada 2009. Tydzień akcji rozpocznie się w Seattle pokazem filmowym oraz odczytem Amy Goodman, niezależnej dziennikarki związanej m. in. z programem Democracy Now. Zaplanowano również spotkania plenarne pod hasłami ‘Klimat się zmienia – nadszedł czas na rozwiązania!’, ‘Odzyskajmy Społeczność!’i “Krzyżowe zapylanie” (czyli wzajemne inspirowanie się) naszych ruchów" (“Catch the buzz: Cross-Pollinating our Movements”). Weekend zakończy sesja: ‘Naprzód z globalną sprawiedliwością!’. W spotkaniach tych wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, równolegle odbywać się będą warsztaty i dyskusje. Pełny program spotkań dostępny jest na stronie seattleplus10.org/peoples-summit. Pomimo iż najwięcej imprez zapowiedziano na weekend, będą one trwać do końca tygodnia. Na świecie natomiast Międzynarodowym Dniem akcji ogłoszono 30 grudnia.

? grudnia?] – jakis link potrzebny

28 listopada w Genewie, w trakcie szczytu WTO planowana jest natomiast masowa demonstracja zwołana przez organizacje pozarządowe, grupy antykapitalistyczne i antyautorytarne oraz ruchy drobnych rolników. Zalegalizowany przez policję przemarsz ma wyruszyć z Place Neuve do Parc des Cropettes i zakończyc się pod siedzibą WTO. Odbędzie się niemal dokładnie w 10 rocznicę protestów przeciw polityce WTO w Seattle, w trakcie których na ulice wyszło ok. 50 tys. osób, którym udało się im doprowadzic do przerwania konferencji.

link do info o demonstracjach w genewie (niestety bazujący na AFP):
www.indymedia-letzebuerg.net/index.php?...