witamy nowe osoby / rezurekcja indymediów

powitanie i małe info
 

Witam w grupie osoby które zaangażowały się w projekt reaktywacji polskiego indy. Myślę że najwłaściwszym miejscem do dyskusji może być grupa która pod koniec działania poprzedniego kolektywu redakcyjnego służyła za platformę organizacyjną.
Jeżeli chodzi o to co jest potrzebne do reaktywacji to;

  • trzeba sformułować od nowa wizję serwisu, w zgodzie z polityką redakcyjną (albo w oparciu o zasady utworzyć nową co bym odradzał)
  • w oparciu o wizję tego jak serwis ma działać zaprojektować serwis od nowa (tak wygląd jak i mechanikę)
  • opcjonalnie chociaż w samym jej udostępnieniu widzę ogromną wartość – zmigrować starą bazę danych (MIR) do nowej platformy (swojego czasu planowaliśmy migrację na Drupala, rozpoczęto nawet pewne prace)
  • potwierdzić powrót serwisu w ramach procesu indymedia tak żeby uniknąć problemów z uznaniem serwisu za część sieci
  • zaangażować znacznie więcej osób w działalność kolektywu redakcyjnego (myślę że potrzeba co najmniej 10 osób zaangażowanych na stałe żeby nie wypalać ludzi)

w dostępnej w innych wątkach/stronach dokumentacji znajdziecie sporo informacji na tematy techniczne, redakcyjne, prób reaktywacji itp, warto to chociażby przejrzeć. w miarę możliwości będę starał się pomóc. służę też informacją że mam 1k zł budżetu indymediów (miał być wykorzystany na serwery/nowy interface, ale żeby nie było wątpliwości na cokolwiek poza serwerami jest to mało pieniędzy).

 
 

Na początem mam prywatny serwerek (taki mały bo większy mi nie był potrzebny dotychczas) do testów. Ze strony techniczne od razu mówie Drupal to zło, podobnie jak WordPress. Większy elaborat na temat nieheglowskiej istoty zła osobowego wyrażanego przez tego typu serwisy mogę wysmarzyć w weekend.

 
 

dzięki, nie potrzebuję większych elaboratów ale z zainteresowaniem spojrzę na proponowany powszechnie zaadaptowany opensourcowy CMS, wszystko inne jest pułapką dla takich projektów (jak wskazuje los MIRa i dziesiątek innych). w razie czego mam pod ręką kilka serwerów z których też można będzie w miarę potrzeb korzystać.

 
 

Oki, temat na dłóższą dyskusję, funkcjonuje na troche innym poziomie abstrakcji i CMS piszę sobie na bierząco jako dodatek do systemów które tworzę. Dlatego nie mam zamiaru pakowac sie w jakąś wielka kompletnie niepotrzebna krowe tylko na bierząco napisać lub zaadaptować cos pod ten projekt. Jako baza byłoby Django bo wnim siedze od wielu lat, klient albo na Angular albo własny w każdym razie RESTfullowy. Do zarządzania treścią trzeba czegoś wikipediowego, pewnie moin moin ale jeszcze muszę zrobić research.

 
 

stworzyłem wątek w podgrupie kolektywu technicznego; cms+323062

 
 

Krótko:
Terminy są ogólne, lepiej żeby szybciej ten serwis wystartował niż później. Może sami oceńcie, na kiedy da się to postawić. Przecież nie ma musu, że na wczoraj!
Projekt – jak pisałem – to kwestia dogadania się grafika i programisty. Jeśli nie ma możliwości odzyskać starej strony, to na nowej wystarczy, że na początek będzie serwis po prawej stronie (z możliwością wrzucania zdjęć i filmów) + główna strona + linki po lewej. Bez żadnej filozofii i ustaleń. Później można to rozbudowywać.
Jeśli chodzi o omówienie/wyglądu działania to j.w. i we wcześniejszym mejlu Bereta.
Żadnych stricte wytycznych nie było. Daliśmy sobie wolną rękę przy ustalaniu kolorów strony, podziału strony etc. ale myślę, że to nie dzieło sztuki więc ma to być funkcjonalne, proste w obsłudze i przejrzyste, czego o starej stronie powiedzieć nie można, ale – jak rozmawialiśmy telefonicznie – poprzednia strona powstała w neolicie internetowym, więc chyba nie ma co do tego wracać, tylko postawić nową.
jac.

 
 

Powyższy mejl przekleiłem z naszej wcześniejszej korespondencji, a tu odpowiedzi do mejlu harcesza:

“trzeba sformułować od nowa wizję serwisu, w zgodzie z polityką redakcyjną (albo w oparciu o zasady utworzyć nową co bym odradzał)” – gdzie jest ta stara polityka redakcyjna? Możesz ją zlokalizować? Była dobra moim zdaniem i nie ma sensu tworzyć nowej. Trzymajmy się zasad, które i tak sami ustalaliśmy ileś tam lat temu.

“w oparciu o wizję tego jak serwis ma działać zaprojektować serwis od nowa (tak wygląd jak i mechanikę)” – to dyskusja z Beretem; czekam też na odpowiedź pozostałych osób z nowego kolektywu indy.

“potwierdzić powrót serwisu w ramach procesu indymedia tak żeby uniknąć problemów z uznaniem serwisu za część sieci” – oczywista sprawa.

 
 

projekt to nie jest tylko kwestia grafika i programisty. to przede wszystkim kwestia tego co chcą tworzyć ludzie zaangażowani w projekt. jeżeli chcemy ślepo powielać koncepcję z 2001 – 14 lat temu! [sic!] to proszę bardzo, ale wtedy nic tu po mnie. ten serwis trzeba na nowo przemyśleć, na pewno to co ma się w nim znajdować bo internet ‘trochę’ się zmienił. tworzenie serwisu bez filozofii i ustaleń skończy się tak jak większość naszych działań czyli na czymś co jakoś tam działa, ale nie ma celu.
stara polityka jest do znalezienia w tej grupie, dokładniej zlinkowana ponad listą wątków, też sądzę że warto ją zachować bo została wypracowana przez wiele lat prowadzenia serwisu, w odpowiedzi na realne problemy.

co do samego projektu/mockupów które widziałem, kolorki jak dla mnie spoko, ale to powinno przyjść drugie, chociażby po ustaleniu funkcjonalności której oczekujemy od serwisu.

 
 

Powyżej załącznik z proponowanym wyglądem i działaniem nowej strony. Jak pisała didleth, nie ma podziału na trzy paski.

 
   

Jak widać ostatni projekt umarł. chcesz wnieść w niego coś nowego? Daj znać!